ZASADY POSTĘPOWANIA PRZY ZAKRZTUSZENIU
Rodzice, coraz częściej słyszymy przerażające historie o sytuacjach zagrożenia życia u dzieci spowodowanych zakrztuszeniem. To jedna z tych sytuacji, które mogą wystąpić nagle i bez ostrzeżenia. Dlatego wiedza na temat pierwszej pomocy jest bezcenna! Warto znać zasady postępowania w przypadku zakrztuszenia, gdyż życie pokazuje, że jest to absolutnie istotne!
Czy wiesz, że zakrztuszenie to jedna z głównych przyczyn nagłych zgonów u dzieci? To może dotyczyć każdego z nas i naszych bliskich. Pamiętajmy, że odpowiednie działanie może uratować życie najcenniejszych istot na świecie – naszych dzieci!
Czy możemy pozwolić sobie na ryzyko nieznajomości zasad pierwszej pomocy w przypadku zakrztuszenia? Nigdy nie wiadomo, kiedy będziemy musieli stanąć twarzą w twarz z tą przerażającą sytuacją. Przykłady z życia pokazują, że nikt nie jest od tego wyłączony – to może spotkać nas w najmniej oczekiwanym momencie.
Chcemy, aby nasze dzieci rosły w bezpiecznym świecie, ale to nie zawsze jest w naszej mocy. Jednak jedno możemy zrobić – nauczyć się zasad pierwszej pomocy w przypadku zakrztuszenia. To prosta, ale życiodajna wiedza, która może zapobiec tragedii.
Czas działać! Nauczmy się jak pomóc dziecku w zakrztuszeniu. Znajomość podstawowych technik może uratować życie naszym pociechom lub nawet innym osobom w potrzebie. Podzielmy tę wiedzę z naszymi bliskimi, aby wspólnie podnieść poziom bezpieczeństwa w naszym otoczeniu.
Zasady postępowania przy zakrztuszeniu niemowlęcia :
Wykonaj 5 energicznych uderzeń w okolicę między łopatkową, układając niemowlę głową w dół na swoim przedramieniu.
Jeśli uderzenia w okolicę między łopatkową nie przyniosły efektu, przejdź do kolejnego kroku:
Odwróć dziecko na plecy, głową skierowaną w dół na wolnym przedramieniu, obejmując delikatnie jego potylicę.
Wykonaj 5 uciśnięć w dolnej połowie mostka, 1 cm poniżej linii między sutkowej.
wykonuj 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową na zmianę z 5 uciśnięciami klatki piersiowej do momentu usunięcia przeszkody z dróg oddechowych. Jeżeli dziecko straci przytomność należy niezwłocznie rozpocząć czynności resuscytacyjne
Zasady postępowania w przypadku zakrztuszenia u dzieci i osób dorosłych:
Pochyl poszkodowanego do przodu, aby pomóc w usunięciu ciała obcego.
Wykonaj 5 energicznych uderzeń w okolicę międzyłopatkową.
Jeśli uderzenia w okolicę międzyłopatkową nie przynoszą skutku, przejdź do uciśnięć nadbrzusza
UWAGA – NIE STOSOWAĆ UCIŚNIĘĆ NADBRZUSZA U KOBIECI W CIĄŻY oraz u dzieci gdy nasza pięść nie mieści się w przestrzeni między pępkiem a końcem mostka (wyrostkiem mieczykowatym)
Pochyl poszkodowanego do przodu.
Połóż jedną dłoń na nadbrzuszu, pod mostkiem (między pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym.
Drugą dłonią obejmij zaciśniętą pięść i wykonaj 5 energicznych uciśnięć do wnętrza i ku górze nadbrzusza.
Wykonuj na zmianę 5 uderzeń w przestrzeń międzyłopatkową i 5 uciśnięć nadbrzusza do momentu wypadnięcia przeszkody z dróg oddechowych
Pamiętaj, żeby w razie niepowodzenia, natychmiast wezwać pomoc medyczną (999 lub 112)!
Jeśli poszkodowany stracił przytomność, nie czekaj – niezwłocznie przystąp do reanimacji! Pamiętaj, że każda sekunda jest cenna i nasza reakcja może zrobić ogromną różnicę w ocaleniu życia drugiego człowieka.
Podzielmy tę ważną wiadomość dalej, aby jak najwięcej ludzi zdobyło wiedzę na temat pierwszej pomocy w zakrztuszeniu. Razem możemy uczynić nasz świat bezpieczniejszym miejscem dla naszych dzieci!